Ana Sayfa KÜLTÜR-SANAT Haberleri

GTB, Antep Dolmalık Biber kurusunu tescilledi.

GTB, Antep Dolmalık Biber kurusunu tescilledi.
Eklenme tarihi: 0000-00-00 00:00:00 Güncellenme tarihi: 0000-00-00 00:00:00
Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Gastronomi kenti Gaziantep’in geleneksel lezzetleri arasında yer alan Antep Dolmalık Biber Kurusunun coğrafi işaret tescil belgesini aldı. 

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, yaptığı açıklamada, Türk Patent ve Marka Kurumunun resmi coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı bülteninin 101. sayısında, ‘Antep Dolmalık Biber Kurusu’nun Gaziantep adına tescil edildiğini bildirdi. 

İşlenmiş meyve ve sebzeler grubunda menşe adı ile tescil edilen Antep Dolmalık Biber Kurusunun, GTB tarafından tescili gerçekleştirilen 15’inci ürün olduğunu belirten Akıncı, “Amacımız dünyaca meşhur Gaziantep mutfağının geleneksel lezzetlerini coğrafi işaretle taçlandırmak, aslına uygun hazırlanış biçimleriyle geleceğe taşımak ve bu ürünlerin marka değerlerine katkı sağlamak” dedi. 

Gaziantep’in zengin mutfak kültürüyle eşsiz bir hazineye ev sahipliği yaptığını kaydeden Akıncı, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

“Bereketli hilal olarak adlandırılan bölgede asırlardır birçok kadim medeniyete ev sahipliği yapan Gaziantep, bu topraklarda yaşamış medeniyetlerin ortak mutfak kültürünü yansıtan zengin bir evrensel değere sahip. Bu değerleri korumayı şehrimiz adına sosyal bir sorumluluk kabul ediyoruz. Bu bağlamda bugün coğrafi işaretle taçlandırdığımız 15’inci yöresel ürünümüz Antep Dolmalık Biber Kurusunun kentimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Gazi şehrimiz bu ürünle birlikte tescilli ürün sayısını 51’e çıkardı. Şehrimizin Türkiye’de bu alanda ilk sırada yer almasına katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlarımıza değerli çalışmalarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.” 

Videolar

Gaziantep 724 Haber Copyright © 2019 Gaziantep 724 Haber