TOKİ'den Tarihi Konut Hamlesi, Gaziantep'e 15 Bin Konut

Suudi Arabistan'a Halı İhracatı Başladı.

EKONOMİ - Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Zeynal Abidin Kaplan Başkanlığında toplanarak 2022 yılının ilk altı aylık dilimini değerlendirdi. Başkan Kaplan son yıllarda Suudi Arabistan’a halı ihracatında yaşanan sorunların çözüme kavuştuğunu ve yeniden doğrudan halı ihracatına başlandığını ifade ederek “Sürdürülebilir ihracat için mevcut pazarlarımızı korumak ve pazar çeşitliliğimizi arttırmak en önemli hedefimizdir” dedi.

2022 yılının ilk altı aylık sürecinde Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği üyeleri bölgeden toplam 919 milyon 584 bin dolarlık halı ihracatına imza attı. GAİB hizmet binasında Zeynal Abidin Kaplan başkanlığında toplanan GAHİB Yönetim Kurulu gündemi değerlendirerek 2022 yılının ilk altı aylık sürecinde bölgeden gerçekleştirilen ihracat rakamlarını masaya yatırdı. Toplantı sonrası bir değerlendirme yapan Başkan Zeynal Abidin Kaplan yılın ilk altı aylık sürecinde bölgeden toplam 919 milyon 584 bin dolarlık halı ihracatına imza atıldığını ifade ederek “Zorlu geçen 2021 yılının ardından 2022 yılının ilk altı aylık sürecini de geride bıraktık. Bu süreçte bütün sektörler gibi halı sektörümüz de global sorunlarla karşılaşıyor. Küresel krize dayalı olarak ülkemizde yaşanan sorunların ilgili bakanlıklarla çözümü için sürekli bakanlıklarımız ve ilgili kurumlarla temas halindeyiz. Dünya genelinde yaşanan bu küresel krizden sektörümüzün en az etkilenebilmesi içinde sadece kurumlarımızla değil, aynı zamanda üretici firmalarımız ve paydaşlarıyla da etkin bir şekilde sorunların çözümü için temaslarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Suudi Arabistan’a halı ihracatı yeniden başladı

Son yıllarda durma noktasına gelen Suudi Arabistan’a halı ihracatının iki ülke arasında gerçekleştirilen temasların ardından yeniden başladığına dikkat çeken GAHİB Başkanı Kaplan “Halı sektörünün en büyük pazarlarından birisi olan Suudi Arabistan’a yönelik iki ülke arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından diğer sektörler gibi yeniden halı sektörümüzün de halı sevkiyatı başlamıştır. Bu Pazar sektörümüz için büyük önem taşımaktadır. Önümüzdeki dönemlerde Suudi pazarlarında eski parlak günlerimize yeniden kavuşacağımıza inanıyor, yenilikçi ürünlerimizle bu pazardaki etkinliğimizi arttırmayı planlıyoruz” dedi. 

2022’nin ilk altı ayında toplam 919 milyon 584 bin dolarlık halı ihracatı

2022 yılının ilk altı aylık sürecinde Türkiye genelinden gerçekleştirilen toplam 1 milyar 355 milyon 384 bin dolarlık ihracatın yüzde 67.8’lik bölümüne denk gelen 919 milyon 584 bin dolarlık kısmının GAHİB üyeleri tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeynal Abidin Kaplan “Bölgemizden yılın ilk altı aylık döneminde 148 ülkeye toplam 919 milyon 584 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirilmiştir. Ülke grupları bazında değerlendirdiğimizde en fazla ihracatımız 336 milyon 669 bin dolarla Amerikan Ülkelerine, 176 milyon 78 bin dolarla Ortadoğu Ülkelerine ve 154 milyon 215 bin dolarla AB ülkelerine gerçekleştirilmiştir. Ülke bazlı ihracatta ise ilk sırada 309 milyon 604 bin dolarla Birleşik Devletler yer alırken ikinci sırada ise 47 milyon 642 bin dolarla Irak gelirken üçüncü sırada ise 47 milyon 482 bin dolarla Birleşik Arap Emirliğine gerçekleştirilmiştir” dedi. 

 

ÇOK OKUNANLAR