TOKİ'den Tarihi Konut Hamlesi, Gaziantep'e 15 Bin Konut

SANKO Sponsorluğunda Çevreci projeler Trabzon'da yarıştı.

EĞİTİM - TEKNOFEST’in ana paydaşlarından SANKO Holding’in yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması”nda finale kalan 85 takım Trabzon’da düzenlenen finalde yarıştı.

SANKO Holding tarafından çevre temalı hazırlanan yarışmada, 8 bin 778 proje arasından seçilerek finale kalan 85 takım (377 öğrenci), projelerini jüri önünde sunma heyecanı yaşarken, 7 dalda düzenlenen ve üç gün süren yarışlar düzenlenen ödül töreniyle tamamlandı.

Şenol Güneş Spor Kompleksi’nde düzenlenen ödül törenine Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TEKNOFEST Genel Sekreteri ve T3 Vakfı Müdürü Ömer Kökçam ile paydaş kurum yöneticileri katıldı.

Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması’nda lise kategorisinde en iyi sunum ödülüne değer görülen Antitoksik Takımı ile üniversite ve üzeri kategorisinden en iyi sunum ödülünü kazanan SU-T4E takımına ödüllerini Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, TEKNOFEST Genel Sekreteri ve T3 Vakfı Müdürü Ömer Kökçam ile SANKO Holding Bilgi Teknolojileri Koordinatörü Köksal Küçükada birlikte takdim ettiler.

RÜZGAR TÜRBİNLERİNDE BUZLANMA ÖNLEYİCİ PROJE BEĞENİ TOPLADI

İran’dan eğitim için Türkiye’ye gelen ve eğitimlerine Sabancı Üniversitesi’nde devam eden Shaghayegh Saeidiharzand ve Dr. Abdoali Sadaghiani’nin geliştirdiği Rüzgar Türbinleri İçin Buzlanma Önleyici Proje Üniversite ve Üzeri Seviyesinde en iyi sunum ödülüne değer görüldü.

Buzlanmanın rüzgar türbinlerinin performansını yüzde 20- 50 arasında düşürdüğünü anımsatan Shaghayegh Saeidiharzand, projeyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

Rüzgar türbinlerinde oluşan buzlanma enerji verimliliğini düşürüyor. Aynı zamanda Buzlanma türbin kanatlarında yıpranmaya yol açtığı için çevreye de zarar veriyor. Kaplama sayesinde hem malzemeleri koruyoruz hem de çevre kirliliğini önlüyoruz. 

Süper hidrofobik ve yağlanmış ince bir nanokaplama geliştirdik. Çalışmalarımıza göre çok olumlu sonuçlar elde ettik. En iyi sunum ödülünü aldığımız için mutluyuz. İnsanlığa faydalı olacak projelerimizi destekleyen SANKO Ailesine, proje takımında yer alan değerli hocalarımız Prof. Ali Koşar ile Doç. Dr. Alp Yürüm ve TEKNOFEST ekibine teşekkür ediyoruz.”

ÇOK OKUNANLAR