Hain saldırı sonrası Karkamış'ta Okullar Bir hafta tatil edildi.

Kırkayak Kültür Sinema Atölyesi'nde her Çarşamba Balkan Sineması

KÜLTÜR-SANAT - Kırkayak Kültür - Sinema Atölyesi, Nisan ayı gösterimlerini “Balkan Sineması” ayırdı.

Balkan denildiğinde akla genelde kaos, müzik, savaş, curcuna gibi şeyler gelir. Balkanların geçmişinde yaşadığı siyasi serüvenler, çok kültürlü yapısı ve bu yapıdan kaynaklanan çatışmalar bu bölgedeki ülkelerin öncelikle kültürlerini, dolayısıyla da sinemalarını etkilemiştir.

Bu kaos hali neredeyse her ülkenin sinemasına yansımıştır yaşanan acılar, kederler ve sevinçler. Tüm duygularını oldukça yoğun yaşamayı seven halkların yaşadığı bu bölgede; ister istemez savaşlar daha vahşi, düğünlerse daha hareketli ve renklidir. Bu da Balkan filmlerinin kendilerine has bakış açısı, mizahı ve kederi ile sinemaseverlerin gönlünde apayrı bir yer tutmasını sağlamıştır.

“Balkan Sineması” başğı altında gösterilecek 4 filmlik seçki, hayatın farklı alanlarında, insan öykülerine yer veriyor.

Seçkinin ilk Filmi Suriyeli Çingene Mültecilere Adandı.

Çingenlerin, 2.dünya savaşında yaşadıkları Nazi soykırımında öldürülen yüzbinlerce Çingenenin  Bu bizim savaşımız değil ki, sizin savaşınız. Çingeneler tarihleri boyunca kimseyle savaşmamıştır. Neden bedelini biz ödüyoruz?çığğını Tony Gatlif’in Korkoro filmiyle seyirciye taşıyor. Kırkayak Kültür – Sinema Atölyesi Özgürlük / Korkoro bu ayın ilk filmnii,  8 Nisan Dünya Çingene Günü vesilesiyle, Suriye’den komşu ülkelere sığınan Suriyeli Mülteci Çingenlere adıyor .

Seçkinin diğer filmleri: Romanya sinemasının başarılı yönetmeni Christian Mungiu tarafından çekilen. Bedeni başkalarının elinde olanların hikâyesi: 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün. Macar sinemasının Andrei Tarkovsky’nin de mirasçısı olarak gösterilen Bela Tarr’ın, başyapıtı Karhozat. Ve Bulgar yönetmen Kamen Kalev’in ilk film “Şark Oyunları”.

 Kırkayak Kültür - Sinema Atölyesi kapsamında gösterilecek film seçkisi, Nisan ayı boyunca Kırkayak Kültür Salonunda, ücretsiz olarak, izlenebilecek.

 

 

 

ÇOK OKUNANLAR