Hain saldırı sonrası Karkamış'ta Okullar Bir hafta tatil edildi.

CHP’li Ekici, Velilerden neden temizlik parası isteniyor?

SİYASET - CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, yasak olmasına rağmen velilerden temizlik giderleri için para toplanmasını verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Ekici iktidarın “bütçede aslan payı eğitime ayrıldı”, “2016 bütçesinden en büyük pay eğitime verildi” gibi reklam kokan söylemlerinin aksine eğitime ve okullara yeterli ödenek aktarılmadığı için yasak olmasına rağmen velilerden temizlik giderleri için para toplandığına işaret etti. Ülke genelinde devam eden bu dayatmanın Gaziantep’te de yaygın bir şekilde uygulandığını vurgulayan Ekici şu değerlendirmelerde bulundu:

“Velileri zor durumda bırakan, ailesi düşük gelirli olan öğrenciyi rencide eden, öğretmen ile öğrenciyi karşı karşıya getiren, okulların yeterince temizlenmemesine neden olan ‘okul temizliği için para toplama’ uygulamasına okullara yeterli ödenek ayrılarak, yeterli temizlik personeli istihdam edilerek bir an önce son verilmesi gerekmektedir.”

OKULLARIN TEMİZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR?

CHP’li Ekici konuya ilişkin önergesinde, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan şu sorulara cevap vermesini istedi:

- Gaziantep’te; ilçeler, temel eğitim ve ortaöğretim kurumları bazında, çalıştırılan temizlik görevlisi sayısı nedir? Gaziantep’te eğitim hizmetinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için çalıştırılması gereken temizlik görevlisi sayısı nedir?

- Gaziantep’te; ilçeler, temel eğitim ve ortaöğretim kurumları bazında hiç temizlik görevlisi bulunmayan ve temizlik görevlisi yetersiz olan okul sayısı nedir?

- 2015-2016 eğitim-öğretim yılında, Gaziantep’teki okullarda temizlik giderleri için ayrılan ödenek ne kadardır? Bu ödenek yeterli midir?

- Kendilerinden temizlik parası toplandığı için Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Milli Eğitim Bakanlığına şikâyette bulunan veli sayısı nedir? Bu şikâyetlerle ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır?

- Yeterli ödenek ayrılmadığı ve aktarılmadığı için velilerden temizlik parası toplanmasının önüne geçmek adına planlanan/yürütülen bir çalışma var mıdır? 

ÇOK OKUNANLAR