t Ülke Ekonomisi, İstikbalini Karanlığa Gömen Bir Yapıya Dönüşüyor.

Deniz Yılmaz

Ülke Ekonomisi, İstikbalini Karanlığa Gömen Bir Yapıya Dönüşüyor.

Merkez Bankası enflasyona rağmen faizleri 200 baz puanla birden düşürdü ve bu karar piyasalara zam olarak yansımaya başladı. Merkez Bankası'nın uyguladığı faiz indirimi ile döviz artışları yaşandı, dövizdeki dengesizlik ise bir çok sektörün üretim ayağını oldukça derinden etkiledi, hammadde fiyatları neredeyse artık dudak uçuklatır durumda. Enflasyon rakamlarının alt üst olacağını öngörmek çok da zor değil, bu durumu öngörmek için ekonomist olmakta gerekli değil, mükemmel ekonomimizi analiz etmek için Türkiye'de yaşayan herhangi bir vatandaştan bir tanesi olmanız yeterli!

Merkez Bankası'nın uyguladığı bu radikal faiz indirimi kararı ardından üç kamu bankası kredi faiz oranlarını 2'şer puan düşürdü. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank olmak üzere bu üç kamu bankası konutta 1 milyon TL altı tutarlarda %1,29 faiz, konut kredileri faiz oranlarında ise 1 milyon TL üzeri tutarlarda %1,34 faiz oranlarını uygulamaya başladı.
Ülke ekonomisi ve istihdamına katkı sağlamak amacı ile uygulanan bu indirimler ne yazıktır ki bir yanılsamadan ibaret çünkü vatandaş krediye yönelirse fiyatlarda da artış devam ediyor olacak işte faiz indirimi dediğimiz şey tam da bu! 
Faiz indirimi derde deva bir ilaç değildir, Türkiye ekonomisinde özellikle faiz indirmek en çok halkın bütçesine zarar verir.
Ben Türkiye ekonomisini, yansıması tümü ile yanıltıcı olan bir aynaya benzetiyorum, bu benzetmeme örnek olarak ihracattan bahsedebilirim. İhracat rekorları kırıyoruz, yurtdışı pazarlarına satışlarımız artmış durumda en azından aynadan böyle görünüyor fakat gerçek bambaşka. Hammaddeler, maaliyetler artmış ve biz zarara gidiyoruz, aynanın yansıtmadığı gerçek tam olarak bu. 
Faiz oranları düştüğü zaman bir şeyler değişiyor, ekonomi iyileşecek gibi geliyor kulağımıza fakat faiz inince döviz artıyor, varlıklarımızın değeri düşüyor özellikle de ülke olarak sahip olduğumuz varlıkların.. Ülke ekonomisi gittikçe hastalıklı, dışa bağımlı, istikbalini karanlığa gömen bir yapıya dönüşüyor. 
Milli gelirimiz düşüşe devam ediyor ve ülke olarak fakirleşiyoruz, ancak üzülmeyelim iyi ki de faiz indirimi var!

ÇOK OKUNANLAR