t Yaşaması zorlaşan Şehir Gaziantep!

Şükrü TOKTAŞ

Yaşaması zorlaşan Şehir Gaziantep!

Türkiye’nin inci şehirlerinden biri olan Gaziantep'te gün geçtikçe yaşam daha da pahalılaşıp zorlaşıyor. 

Sanayi şehri olarak da tanınan Gaziantep; İç ve dış göç almasına en çok sebebiyet veren Sanayi ve inşaat sektörleri sayesinde yoğun bir nüfusa sahip. Suriyelileri de göz önünde bulundurduğumuzda sanırım nüfus olarak 3.000,000 (üç) milyona yaklaşmışızdır diye düşünüyorum. 

Gayrimenkullerin çok yüksek olması ve son dönemlerde inşaat malzemesi fiyatlarının alınamaz hale gelmesi gibi sebeplerden ötürü Daire fiyatları yanına yaklaşılmaz hale geldi. Memura, Asgari Ücretliye ve Emeklilere yıllık yapılan zamlar rakamsal olarak yükseldi gibi görünse de reel de; her zaman değer kaybetmekte olup daha da fakirleştiğimizi göstermektedir. 

Hal böyle olunca insanlar kira mı ödesin yoksa zaten yoksul bir hayattan daha yoksul olarak daire parası mı? Banka faiz oranları alıp başını gitti. Gerçi vatandaşlar olarak sadece bankalara çalışır olduk. Oda ayrı bir gerçekte… Ama her şeye rağmen Gaziantep in gerçeği Gayrimenkul fiyatlarının aşırı yükselmesinden ve son dönemlerdeki malzeme artışlarından dolayı  vatandaşın  ev alma hayalleri suya düştü.. Nerdeyse ve belki de; İstanbul’u geçmiş durumdayız. Geçen gün İstanbul’dan gelen bir arkadaşım Gaziantep deki daire fiyatlarını duyunca duyduklarına inanamadı desem yeridir. Kiralar zaten yüksekti daha da yükselip duruyor buna rağmen ne hikmetse vatandaş kiralık ev bulmakta da ayrıca zorlandığını belirtiyor. 

Bu düzene artık birilerinin dur demesi gerekiyor. Ve sanırım Bu konularda belediyelere büyük yük düşüyor. Yeni imara açılan arsa fiyatları uygun tutulursa daire fiyatları o bölgelerde uygun satılırsa geri kalan bölgelerde talep olmaması durumunda daire fiyatlarının dizginlenmesi bir nebzede olsa sağlanabilir. Yani demem o ki Güzel şehrimizde Gaziantepli vatandaşlarımızın yaşamlarını birçok alanda kolaylaştırmak gerekiyor.

ÇOK OKUNANLAR