t Ebeveynlerin Okul öncesi ve Kreş telaşı…

Şükrü TOKTAŞ

Ebeveynlerin Okul öncesi ve Kreş telaşı…

Tüm Dünya da olduğu gibi Türkiye'de de mevsim şartlarının etkisiyle artan covid-19 salgını sebebiyle Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan karar gereği; Resmi ve Özel tüm Okul öncesi Eğitim kurumları, ilkokul, ortaokul, lise, Özel  Öğretim kursları, Etüt merkezleri ve Kreşler dahil 20 Kasım 2020 – 04 Ocak 2021 tarihleri arasında yüz yüze Eğitime ara verme kararı alınmıştı. 

Ancak Kamu ve Özel sektör çalışanlarının büyük bir oranını kadınlar oluşturmaktadır.  Sağlık çalışanları, yoğun mesai ve nöbetleri, Öğretmenler evde gibi görünseler de  Haftalık 30-40 saat online Canlı dersleri . Haklı olarak da  Ders mi anlatsınlar  yoksa evde çocuk mu baksınlar. Tabi ki bu sorun sadece sağlık Çalışanları,  Eğitimciler, Bankacılar, Hukukçular sorunu değil. Kamu veya Özel meslek de çalışmakta olan Bütün Annelerin Meslek fark etmeksizin herkesin ortak sorunu.  Çalışan anneler çoğunlukla çocuklarını bakıcılara bırakmak istemiyorlar. Okul Öncesi Eğitim kurumları ve Kreş Gündüz Bakımevlerinin kapanmaması için Türkiye geneli ciddi bir örgütlenme sağlayan Ebeveynler; twitter, instagram, bir çok  sosyal medya kanalları ve Cimer  üzerinden Yetkililere yüzbinlerce mesaj gönderdi. Herkes  bir şekilde yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.  Oluşan yoğun talepler doğrultusunda yetkililer alınmış olan kararı tekrar gözden geçirerek;  

20.11.2020 tarihin de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çalışan annelerin okul öncesi kreş ve Gündüz Bakımevlerine verebilmeleri için bu kurumların açık kalmasına karar verildiğini açıkladı. Böylece bu kararla birlikte Ebeveynler rahat bir nefes aldılar. 0-6 yaş grubu çocuklar için dört duvar ve ekranlardan uzak kalmak için tekrar bir şans doğmuş oldu.

Alınan bu karar Ebeveynleri mutlu etmekle birlikte; 75.000 bin üzerinde Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Kreş Gündüz Bakımevlerinde Çalışmakta olan Öğretmen ve personellerde rahat bir nefes aldı. Birçok Kurum sahibi de karardan Memnun kaldılar.


ÇOK OKUNANLAR