İş dünyasında Korona paniği.Toyota,Türkiye'de üretime 2 hafta ara veriyor.

Büyükşehir, obezite hastalarının yaşamına dokunuyor.

SAĞLIK - Obezite hastalığından dolayı 16 yaşında yaşadığı fiziksel problemler nedeniyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin kapısını çalan Mehmet Karaşahin, 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde kaybettiği 25 kiloyla şimdi hayata daha sıkı tutunuyor.

21’inci yüzyılda en sık görülen sağlık sorunlarının başında gelen obezite, her geçen gün kendini daha fazla hissettiriyor. Uzmanlar, çocukların gelişim çağında beslenmelerine dikkat edilmesi gerektiği yönünde ebeveynleri her ne kadar uyarsa da bu hastalığın önüne istenildiği düzeyde geçilemiyor. Özellikle gündelik hayatta çoğunlukla hazır yiyeceklere yer verilmesi obezite hastalığını da beraberinde getiriyor.

 Obezite günümüz dünyasının en sık görülen hastalıkları arasında yer alsa da bu durum bireylerin sağlıklı bir vücuda sahip olmasına engel değil. Tıpkı Mehmet Karaşahin’de olduğu gibi. Fazla kiloları nedeniyle fiziksel açından hareket etmekte zorluk yaşayan Karaşahin’in kararlılığı, 4 ayda 25 kilo vermesini sağladı. Henüz 16 yaşında olan Mehmet, azmiyle herkese örnek oldu.

 

Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı Obezite Danışmanlık Birimi’nde görev yapan diyetisten Esra Merve Çarık, 4 aylık süre zarfında ciddi yol kat eden Mehmet’i kutladığını belirterek, “Umarım Mehmet’in azmi diğer obezite hastalarına da örnek olur” dedi.

 KARAŞAHİN: YÜRÜMEK İÇİN SERVİS ARACINA BİNMEMEYE BAŞLADIM

 Obezite problemi nedeniyle tedavi gören Mehmet Karaşahin, fazla kilolarının ciddi sıkıntılar oluşturduğunu aktararak, “Tedavi başladığında doktorum bana uygun bir diyet listesi hazırladı. Diyet programım sayesinde ve gün içinde yaptığım egzersizler sayesinde 25 kilo verdim. Kat ettiğim yol, zor bir süreci kapsıyordu ancak ben azmimle başarılı geldiğimi düşünüyorum. Spor yapmaya vaktim olmuyordu. Bu nedenle okul ve ev arasında kullandığım servis aracına binmeme kararı aldım. Okula yürüyerek gitmeye başladım. Bu durum da akabinde sağlık açısından bana bir takım avantajlar kazandırdı. Bunun yanı sıra evde pratik olarak yapabileceğim spor aletleri satın aldım. Doktorumdan da çok memnun olduğumu ifade etmek isterim. Başarımda çok büyük bir payı var” diye konuştu.

 Anne Hatice Karaşahin ise oğlunun 4 ay öncesine kadar çok kilolu olduğunu hatırlatarak, “Fiziksel açıdan hareket etmekte çok güçlük yaşıyordu. Bu durum beni de çok olumsuz etkiliyordu. Doktorun verdiği diyet ve egzersiz listesine eksiksiz uyduk. Şu an çok mutluyum. Oğlum artık rahat hareket edebiliyor ve daha sağlıklı. Bu hizmeti bize sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

ÇOK OKUNANLAR